GAME DOG OMEGA-3 kapsułki 60szt
- OMEGA-3 kapsułki 60szt GAME DOG
OMEGA 3
SZEROKIE PROZDROWOTNE DZIAŁANIE KWASÓW EPA I DHA
60 kapsułek
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3 wykazują wielokierunkowy pozytywny wpływ na organizm psów i innych zwierząt domowych. Kwasy EPA (eikozapentaenowy) i DHA (dokozaheksaenowy) odgrywają istotną rolę w zapobieganiu oraz łagodzeniu zmian chorobowych, w tym chorób o podłożu zapalnym.
Wyciszający wpływ omega3 na stany zapalne w organizmach zwierząt jest od dawna badany, stąd wiadomo, że kwasy EPA i DHA są niezbędne do syntezy mediatorów, hamujących procesy zapalne, między innymi protektyn i resolwin. Jednocześnie kwasy EPA i DHA ograniczają powstawanie czynników prozapalnych, w tym prostaglandyn, leukotrienu B4 czy interleukiny.
Przeciwzapalne działanie kwasów n-3 ma szerokie zastosowanie w dietoterapii i dietoproilaktyce weterynaryjnej. Jednymi z najczęstszych schorzeń psów, w leczeniu których wspomagająco wykorzystuje się nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, są atopia i inne choroby skóry przebiegające ze świądem. U zwierząt cierpiących z powodu zmian skórnych i świądu, po wzbogaceniu diety w kwasy EPA i DHA następowała wyraźna poprawa kondycji skóry i okrywy włosowej oraz znaczne ograniczenie świądu. [1, 13, 17, 18)
Poziom kwasów EPA i DHA uważany jest za bardzo istotny w diecie psów cierpiących z powodu zwyrodnień stawów i może znacząco poprawiać ich kondycję, pozwalając jednocześnie na zmniejszenie dawek przyjmowanych przez zwierzę leków przeciwbólowych czy przeciwzapalnych [3, 7]. Badania wykazały, że kwasy tłuszczowe omega-3 hamują wytwarzanie w organizmach psów PGE2, IL-1β, IL-6 oraz TNF-α, skutecznie hamując tym samym reakcję zapalną towarzyszącą osteoarthris [4]. Kwas DHA może być także stosowany w profilaktyce osteoporozy, ponieważ wpływa limitująco na aktywność osteoklastów, jak również wykazuje wpływ na wzrost zawartości wapnia w tkance kostnej [11, 15].
W badaniach klinicznych psów z chorobami serca potwierdzono, że omega-3 mają pozytywny wpływ na pracę mięśnia sercowego, między innymi w przypadkach komorowego zaburzenia rytmu serca oraz migotania przedsionków [12, 20]. U zwierząt przyjmujących dziennie 1g kwasu eikozapentaenowego i kwasu dokozaheksaenowego zauważono znaczną ogólną poprawę parametrów fizjologicznych pracy serca, w porównaniu do psów przyjmujących placebo [5].
W przypadku starszych psów uzupełnienie diety w kwas DHA jest korzystne ze względu na jego neuroprotekcyjne właściwości. Wykazano, że DHA hamuje apoptozę neuronów podczas chorób neurodegeneracyjnych oraz procesów związanych ze starzeniem się organizmu psa [6, 14]. Wyniki badań wskazują również, że niedobór kwasów omega-3 w diecie psów może wiązać się ze zmniejszoną odpornością na stres oraz zwiększonymi skłonnościami do zachowań agresywnych [16].
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 są bardzo istotne również w żywieniu suk ciężarnych i karmiących oraz szczeniąt [19, 21]. Zarówno EPA jak i DHA pełnią kluczowe role w prawidłowym rozwoju układu nerwowego. Wykazano, że uzupełnienie diety suk w ciąży i karmiących oraz szczeniąt w kwasy omega-3 pochodzenia rybnego, korzystnie wpływa na zdolności kognitywne i motoryczne szczeniąt [10]. DHA jest również niezbędne dla prawidłowego rozwoju narządu wzroku szczeniąt co także zostało potwierdzone badaniami [8].
W dietoterapii niewydolności nerek u psów również stosuje się kwasy omega-3. Przeprowadzone badania wykazały, że podawanie kwasów EPA i DHA wpływa na poprawę funkcjonowania nerek u psów [2].
Niedobór kwasów EPA i DHA może zwiększać podatność organizmu na zakażenia. Badania przeprowadzone na psach w różnym wieku wykazały, że wzbogacenie diety w nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznegoCechy dodatkowe
do stosowania w sposób ciągły
Potrzebujesz pomocy? Masz pytania?Zadaj pytanie a my odpowiemy niezwłocznie, najciekawsze pytania i odpowiedzi publikując dla innych.